Avagy hogyan juttassuk sok-sok állami pénzhez a rokonságunkat, sógorunkat, kománkat, jó barátunkat, ipamat, napamat, egyéb liblingjeinket. (Nem kívánt rész törlendő!)
A cím aktualitását a Népszabadság egyik mai címlapos írása adja, amely szerint Egyetlen pályázóra szabva áthangolták a tévétendert.
A magyar tender jellemzői, hogy először is, ha lehet, ki sem írjuk. Államérdekekre, nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva még azt is 99 évre titkosítjuk, ki, milyen tevékenységért, mennyi pénzhez jut.
Ha pedig mégis muszáj mindenképpen a versenyeztetés, akkor jó néhány trükkel elérhető, hogy csakis az általunk favorizált nyerhessen. (S ha mégsem ő nyer, érvénytelenítjük az egészet.)
Mik ezek a trükkök? Íme néhány!
Olyan határidő megszabása, amelyiknek csak a mi kiválasztottunk képes eleget tenni.
Olyan – egyébként értelmetlen és szükségtelen - személyi, tárgyi feltételek előírása, amelyiket megint csak a mi csókosunk teljesíthet.
Az elbírálás során más – a haveri kört előnyösebb helyzetbe hozó - szempontok figyelembe vétele, mint amik a kiírásban eredetileg szerepeltek.
Igen alacsony árajánlat adása, amelyet természetesen később nem tartunk be, előre nem látható nehézségekre, pótmunkák elvégzésére, stb. hivatkozva
Természetesen a felsorolás az írói fantázia terméke. Ha azonban valaki mégis magára ismerne benne, az nem a véletlen műve.
Híradások jelentek meg például arról, miszerint az OMSZ mentésirányítási rendszer fejlesztésével kapcsolatosan előírták, hogy a jelentkezőnek legyen „Siemens Training Center” oklevele (amit csak a Siemens adhat ki ugye), de sokat hallhattunk a kakaóbiztos számítógépekről, s az információsa tárca adatszórási tenderéről is. Nem tudom, ide illik-e az, amikor a Posta pontosan meghatározta, hogy netto 230.000 Ft-ért milyen kerékpárokra van szüksége: az önsúlya a normál felszereléssel együtt legfeljebb 28 kilogramm lehet, a biztonságos használatra 200 kilogrammot elérő összsúly esetén is képesnek kell lennie. Továbbá kell rá 15 literes első csomagtartó tartály, valamint legalább 20 literes, a hátsó kerék két oldalán lakattal lezárható fedelű, műanyag csomagtartó tartály is. Egy a fővárosi bíróság előtti per pedig arról szól, hogy helyesen járt-e el a kiíró akkor, amikor a tenderben - 1360 alkalommal - nevesítette a Microsoftot, s ezzel megsértette-e a verseny tisztaságát, illetve közvetetten korlátozta-e a lehetséges, nem Microsoft-szoftvereket fejlesztő és forgalmazó ajánlattevőket.
A Figyelő egyik írása szerint kétféle polgármester létezik: aki magának lop, illetve aki a településének. Előbbit aligha kell magyarázni, utóbbi pedig például így jelenhet meg: „Te nyersz, de akkor kínálj még fel valami extrát, egy díszburkolatot, egy kis parkosítást, valamit!”
Sokan másokkal én is örömmel fogadtam hát, amikor 2008. április 23.-án az Index meglehetősen optimistán Nem lesz több korrupt közbeszerzés – főcímmel arról tudósított, hogy a közbeszerzési törvény alapos átírására készül a kormány. A jogszabály módosításával megszűnne a nemzeti eljárásrend, és az egyszerű eljárás szabályai is változnának. A korrupciót az átláthatósági megállapodás bevezetésével, a kartellgyanú kötelező bejelentésével szűrnék ki, de megszüntetnék a személyre szabott tendereket is.
Ennek a közlésnek a fényében különösen érdekes a Magyar Televízió történetének legnagyobb technológiai fejlesztésével összefüggő mai hír, amely szerint az úgynevezett HD műsorgyártó rendszer kiépítésére kiírt pályázattal nem stimmel valami. A Népszabadság – a címlapon kezdődő - terjedelmes írása szerint „Egy ajánlattevőnek kedveznek az MTV digitális rendszerének pályázati feltételei.”
Persze nem tudom, miért kell egy alig 7-8 milliárdos üzletből ekkora hűhót csapni. Mi az a 7-8 milliárd? Alig két-három kilométer autópálya ára. Egy ötödnyi négysávos völgyhíd sem jönne ki belőle rendesen, a négyes metró költségeinek pedig még az egy százalékát is alig haladja meg.
A cikk szerint a Magyar Televízió menetközben az eljárás során olyan feltételeket támasztott, amelyeknek jelenleg csak a Wallis Holdinghoz köthető Navigátor Zrt tud eleget tenni az ADV eljárás felhasználásával. Az újság beleköt abba is, hogy az AVD bizonytalan jövőjű cég, az elmúlt évben 155, 7 millió dolláros veszteséggel zárt. Ami, ha jól számolunk, alig haladja meg a 23 milliárd forintot.
Nem értem, ha már bajban van, miért ne segítsünk rajta, állampénzen? Az MTV ahol tud, segít.
Friss kommentek