Egyik ismerősöm mesélte a minap, hogy nem is oly régen a bíróságon néhány társával együtt elítélték, s majdnem egy évet töltött rács mögött, mostanában szabadult.
Színesfémlopásért marasztalták el. Az ismerősömnek szerencséje volt, hogy ő egy olyan börtönbe került, ahol viszonylag jól kereshetett, az úgynevezett koporsópénzzel együtt havi tizenötezret is besöpörhetett a munkájáért. („Koporsópénz”, amit az elítéltek keresményéből havonta kötelezően félretesznek, hogy a szabadulásakor is rendelkezzen valamennyi pénzzel.)
A sitten, ahol ült, mint általában az ilyen helyeken, speizolási lehetőség is volt. A börtönbüfét pedig egyébként a parancsnok úr egy közeli hozzátartozója üzemeltette. S mit tesz isten, ebben a kereskedelmi egységben minden árucikk jóval drágább volt, mint hasonló profilú kinti üzletekben. Csakhogy a rabok – éppen sajátos helyzetüknél fogva – nem tehették meg azt, hogy másik boltba nézzenek be egy pakli cigiért, egy csokiért, vagy egy lángosért. Ők csak itt vásárolhattak.
A kényszerű szállóvendégek közül persze senki nem reklamált, a panaszkönyv is tök üres volt.
Ez a színesfémtolvaj ismerősöm egyébként azt nem osztotta meg velem, hogy konkrétan mikor, hol, mit tulajdonított el, amiért tömlöcbe kellett vonulnia.
Így aztán még az is lehet, hogy ő lophatta ki korábban a haverjaival az Egerben, a Széna téren álló madárszobor szájából a bronz szőlőszemeket is.
Ahogy a helyi illetékes iroda vezetője nyilatkozott a megyei onlinre újságnak:
„Vandál rongálás áldozata lett az alkotás, feltehetően színesfém-tolvajok vitték el a bronzból készült szőlőszemeket:”
Aztán a nyilatkozó beszámolt egy örömhírről is, miszerint „idén sikerült a költségvetésből elkülönítenünk a felújításra szánt összeget, ezért megkerestük a szobor alkotóját készítse el újra a szőlőfürtöt és a szobor talapzatát körülölelő indát.”
(http://www.heol.hu/heves/kozelet/egymilliot-ero-szolofurt-a-madar-szajaban-303510)
A híradásból kiderült az is, hogy eme „városköszöntő plasztika” felújítása 1,15 millió forintba került, melyből 150 ezer támogatás egy közalapítvány felajánlása volt.
A helyreállított szobron jól látható, hogy a madár szájában lévő fürtön öt bronz szőlőbogyó található.
Vagyis a seregély szájában lévő bogyók darabja mintegy kétszázezerbe került.
Igazán nagy szerencse, hogy Egerben nem csak vandál rongáló tolvajok élnek, hanem a várost szerető, azért tenni akaró és tudó hivatalok és alapítványok is.
Talán csak apró szépséghiba, hogy a városukat a mi pénzünkön szeretik ennyire.
Mi pedig lehet, hogy olcsóbban megúsztuk volna – írta az egyik kommentelő –, ha a tolvajok a madarat lopják el, nem a szőlőszemeket.
Friss kommentek