Most akkor megszűnik az MDF frakció vagy nem szűnik meg?
Még 1999-ben, az akkori kormánypárti képviselő csoportok a Házszabály módosítását kezdeményezték az alkotmányellenesen fenntartott MIÉP-frakció helyzetének rendezése végett. Azt a kezdeményezést azonban, hogy a frakciók minimális létszámát tíz főre csökkentsék, nem támogatták a szocialisták és a liberálisok. Akkor nem.
Nagy előrelépés volt, hogy ötpárti egyetértéssel sor került a Házszabály módosítását célzó országgyűlési határozati javaslat benyújtására és elfogadására 2007 decemberében. Ez a módosítás rendezte a frakcióalakítás mellett, a függetlenek helyzetét, a bizottsági rendszert és a beszédidő szabályait is.
A jelenleg is érvényes Házszabály szerint megszűnik a frakció, ha a képviselőcsoport létszáma 10 fő alá esik, közölte Halmai Gábor alkotmányjogász. Márpedig Vas képviselő úr esetleges kilépésével 9 főre csökkenne az MDF képviselőcsoportja Bár a szabályozás jelen esetben igen egyértelműnek tűnik, a kérdés ettől még az Országgyűlés ügyrendi bizottsága előtt fog eldőlni, ahol viszont többségi szavazás dönt.
Elvileg tényleg nagyon világosak a rendelkezések. Amennyiben Vas János kilép, Herényi Károly frakcióvezető, még ha Gyurcsány Ferenc sírva is fakad ennek hallatán, akkor sem tehet mást, 72 órán belül be kell jelentenie a frakciója megszűnését, vagy ha ezt elmulasztja, Szili Katalin kötelessége kimondani azt.
Ám Herényi nem az a fajta, aki könnyen bedobja a törölközőt ilyen esetekben. Hiszen emlékezzünk csak, nem is oly régen, négy éve zajlott egy másik MDF-es bokszmeccs a Parlamentben. Akkor a jogszerűtlen kizárások miatti tiltakozásul hét képviselő kilépett az MDF-frakcióból. Ennek előzménye az volt, hogy 2004 szeptemberében Herényi Károly, aki akkor is az MDF parlamenti frakciójának vezetője volt, írásban jelentette be Szili Katalin házelnöknek, hogy Balsai István, Font Sándor, Horváth Balázs, Kelemen András és Szászfalvi László "kizárás miatt nem tagjai az MDF képviselőcsoportjának". Ez a lépés nem volt jogszerű, a frakcióvezető ugyanis nem a házszabálynak megfelelően járt el.
Herényi akkor a kizárás indoklásakor úgy fogalmazott, hogy az érintett politikusok már nem saját pártjuk, hanem a Fidesz érdekeit képviselik, politizálásuk eltér az MDF által képviselt eszméktől és a párt érdekeivel is ellentétes. Herényi ugyanakkor elismerte, hogy nem a képviselőcsoport döntését követve zárta ki őket, azonban mintegy mentegetőzve hozzátette, hogy ezt a döntést pár nappal később a párt országos választmánya jóváhagyta.
A házszabály rendelkezéseinek megfelelően viszont a kizárásról csak a frakció dönthetett volna, a frakcióvezető önállóan nem. A kizárt képviselők erre alapozva indítottak pert, s ennek eredményeként a Fővárosi Ítélőtábla Herényi Károlyt nyilvános bocsánatkérésre kötelezte.
Szili Katalin házelnök viszont annak idején kétségtelenül igen nagy szívességet tett Dávid Ibolyának és kis csapatának, amikor Herényi jogtalan lépését minden fenntartás nélkül akceptálva közölte, hogy a számára az Országgyűlés működőképességének érdekében a frakcióvezetők döntései a mérvadóak. Szerinte a házelnök csak a frakcióvezető, Herényi Károly bejelentéseivel foglalkozhatott, mert különben kaotikus állapotok jöttek volna létre.
Ezt követően aztán az MDF-ben újabb tisztogatásokra került sor: az MDF-frakció rendkívüli ülésen zárta ki a képviselőcsoportból Lezsák Sándort és Balogh Lászlót. Erre az ülésre azonban nem hívták meg a pártelnökkel szemben álló Lakitelek Munkacsoport tagjait.
Azután tovább soványodott az MDF parlamenti frakciója. 2004 novemberében hét képviselő - a "lakitelkiek" - kilépett az MDF-frakcióból: Ékes József, Püski András, Németh Zsolt, Pichler Imre, Fülöp István, Csampa Zsolt és Medgyasszay László. Akkor az MDF képviselőcsoportja nyolc főre csökkent, Dávid Ibolya mellett már csak Gémesi György, Csáky András, Karsai Péter, Pettkó András, Sisák Imre, Csapody Miklós és Herényi Károly maradt. Az akkori házszabály értelmében a történtek nyomán megszűnt az MDF-frakció, ám még a hét képviselő távozásának a napján Herényi Károly bejelentette: nyolc taggal újjáalakult az MDF frakciója. Herényi jegyzékben tudatta Szili Katalin házelnökkel, hogy a képviselőcsoport a tagok egy részének kilépése miatt megszűnt, ám egy másik jegyzékben, azt is közölte Szili Katalinnal, hogy nyolc taggal újra megalakult az MDF parlamenti frakciója, amely ismét őt választotta elnökké.
Szerintem Herényi úr most nehezebb helyzetben van, ha az MDF frakciót életben szeretné tartani.
Az elnökválaszát megelőzően az UD Zrt ügye – és a postaládában talált CD - látszólag az MDF javára szolgált, hiszen úgy tűnt a széteséssel fenyegetett párt fellazult sorait rendezte. Most viszont Schmuck Andor dobbantott egyet és minden újra veszni látszik.
Ám ahogy Herényi Károlyt ismerjük, szinte biztos, hogy megint kitalál majd valamit. Legfeljebb esetleg megint megszegi majd picit a házszabályt. És talán ismét számíthat Szili Katalin segítségére is ebben. Természetesen kizárólag az Országgyűlés működőképessége érdekében.
Friss kommentek