A ma reggeli TV2 Mokka műsorában azt a feladatot kapták a kedves nézők, hogy
Hasonló nehézségű rafkós kérdés lehetett volna szerintem még ezzel kapcsolatban az is, hogy mondjuk hány egyes, vagy hány millió van az egymillióban, esetleg az, hogy hány kilences található az egymillióban. Nehezített feladatként az is szóba jöhetett volna még, hogy a millió az egy szám-e, avagy valamelyik kontinens elnevezése? Bár én legszívesebben azt a kérdést tettem volna fel, hogy hány nulla van a TV2-ben? És hány akad bennünk, a tízmillióban?
A helyes feladatmegoldók között pedig egyébként most is, mint mindig, igen komoly és értékes nyeremények vártak gazdára, ezúttal például páros belépőjegyeket sorsoltak ki mindenféle irtózatosan népszerű koncertekre és más ilyesfajta eseményekre. Azt nem értettem pontosan, de mintha valami babimami elnevezésű programot is emlegettek volna. Aki pedig egy héten keresztül minden nap szorgalmasan megválaszolja sms-ben a hasonló nehézségi fokú kérdéseket, az akár egy egynapos wellness-hétvégét is eltölthet valahol Magyarországon, sajnos pontosan nem jegyeztem meg, hogy hol. De úgy rémlik, nem Ózd környékét emlegették.
Félreértés ne essék, nem akarom azt a látszatot kelteni, hogy valami miatt pont erre a tévéadóra pikkelek, és őket akarom lejáratni, ezért gyorsan hozzáteszem, rendszeresen ilyesmiket művelnek a gyanútlan és balek nézőkkel más tévécsatornák is. Hasonló szellemi csemegét kínál például az a műsor is, amikor egy ágáló csaj/pasi kötegnyi húszezrest legyezőként lobogtatva, arra kíváncsi, hogy meg tudjuk e fejteni azt a feladványt, hogy mi az a MAAL, amiről egyébként annyit azért könnyítésül elárul, hogy zölden kissé savanyú, de pirosan finom, fán terem, s ha valaki fejére esik, akkor az illető feltalálja a szabadesés törvényét. Tíz másodpercenként pedig agresszívan felszólít bennünket, hogy telefonáljunk minél többször, annál nagyobb esélyünk van a kötegnyi lóvé elnyerésére!
Nem tudom, s valószínűleg nem is tudhatom – üzleti titok lévén -, hogy hány olyan szerencsétlen balfácánt tudnak naponta befírolni, aki a kérdés hallatán a homlokára csap: anyukám, micsoda mákom van, tudom a választ, s azonnal rohan a telefonjához, nehogy lekéssen a nyereményről. Nem tudom arra sem a választ, hogy valóban szüksége van-e egy komoly kereskedelmi csatornának arra, hogy még ilyen átlátszó módon is lehúzza az embereket. S persze nem tudom azt sem, hogy mindez valójában ténylegesen mennyi bevételt jelent a számukra.
Azt viszont még 2003-ban olvastam valahol, hogy a valóságshow-k pénzügyi mérlegét tekintve a tv-társaságoknál sokkal jobban jártak a távközlési cégek, ezek ugyanis befektetések nélkül jutottak több százmillió forinthoz. Akkoriban Kereszty Gábor, az MTM-SBS Televízió (tv2) Rt. vezérigazgatója és Kolosi Péter, a Magyar RTL Televízió (RTL Klub) Rt. programigazgatója is arról számolt be a Napi Gazdaságnak, hogy mindkét műsorhoz kapcsolódó bevételek között a második helyen állnak az emelt díjas sms-ekből, telefonokból származók. Számítások szerint a Big Brother nézői nettó 1,2 milliárd, a Való Világéi csaknem 700 millió forintot telefonáltak el. Szerintem mindez ma sem lehet másként. Sőt, az összegek feltehetőleg nagyobbak.
A kérdés tehát, hogy a tévék mennyire nézhetnek bennünket hülyének? Hol a határa a nézők gátlástalan becsapásának? Az ORTT és más hivatalok ilyesmikre miért nem figyelnek oda? Mert – úgy tűnik az ilyen pénztárca-nyitogató néphülyítés szerintük teljesen rendjén való dolog. Mint ahogy azon sem akadnak fel, amikor egy este fél tizenegykor kezdődő műsort olyan jelzéssel látják el, hogy tizenkét éven aluliaknak csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott. Elfogadhatónak tartják azt is, ha sorozatgyilkosokat és feltrancsírozott hullákat mutogatnak a híradók, de ha véletlenül egy női mell látható, azt már erkölcstelen dolog, ami károsítja a fiatalok lelkét.
Persze az is igaz, hogy ezek az önkéntes sms és telefonálós bevételek semmivel sem tisztességtelenebbek, mint az a tévé-előfizetési díj, amit a mai napig nem töröltek el, csak a fizetési kötelezettségünk szünetel, és helyettünk az állam állja a cechet.
Friss kommentek