Feltűnő, hogy az utóbbi időkben a vidéki polgármesterek egyre jobban aktivizálódnak. Egyre-másra tűnnek föl a médiában és mondják az okosságokat.
Az első, a monoki polgármester Szepessy Zsolt, nyíregyházi vállalkozó nagy vihart kavart megnyilvánulása volt. A sajtó 2008 májusában adott hírt arról, hogy, Monokon bevezette az országba először a közmunkáért segély programot, az azóta már Monoki modellként elhíresült rendszert.
A polgármester talán arra gondolt, e cselekedetével ő is beírja magát a hazai történelembe, akár csak nagy elődje, az ott született Kossuth Lajos. (Bár ezt a dicsőséget Olaszliszka is magának követeli.) Azt nem tudom, az unokáink történelemkönyveiben tényleg szerepel-e majd, de az biztos, hogy sikerült médiasztárrá, sőt celebbé avanzsálnia anélkül, hogy pókokat evett volna, vagy valahol Afrikában bungee jumpingolt volna. Sőt ennek érdekében még kutyaházba sem kelett bujnia, mint a mezőkovácsházi polgármesternek.
Szepessyt követte, az ugyancsak az erkölcstelen segélyen élők ellen fellépő Ivády Gábor, Ivád első embere, akinek egyébként is különösen érzéke van a különféle magamutogató performanszokhoz. Ha kellett, a Parlament előtt koldult szendvicsemberként egy kisbuszért, de korábban már utcaneveket is árusított a falujában. Újabban pedig barátságos focimeccset rendezett magyar és szlovák polgármesterek között. Arról viszont kevesen tudnak, hogy amikor Ragályi Elemér filmet kívánt forgatni az ártatlanul elítélt roma Pusoma Dénesről, a falu szülöttjéről Ivádon, akkor a polgármester ehhez nem járult hozzá, mondván, a falu népe ezt nem nézné jó szemmel. Így aztán az Ivádra szánt jelenetek Egercsehiben készültek el.
Az elmúlt évben kezdte bontogatni a szárnyait egy másik nagy vidéki reformer gondolkodó, Drávapiski polgármestere, az SZDSZ táján is vihart (vagy szart?) kavaró Mali Zoltán, aki újabban az uzsora ellen hirdetett engesztelhetetlen, kérlelhetetlen harcot.
Az ő politikai karrierje is érdekesen kezdődött, hiszen a biliárdasztalok felújításából élő siklósi vállalkozó egyszer csak megjelent a hetvenegynéhány választójogosulttal rendelkező Drávapiskiben és 2006-ban 38 szavazattal – döntő fölénnyel - polgármesterré választották. Egyébként néhány hónap alatt több százzal növelte a környékbeli SZDSZ tagok számát, csupán Drávapiski 72 választópolgárából 56-ot szervezett be.
2007. februárjában a Népszabadságból értesültünk arról, hogy faluja képviselő-testületével megszavaztatta, hogy vegyenek neki egy szolgálati autót 4-6 millió forintért, amit korlátlanul használhatott volna. A körjegyzőség gátolta meg végül is a jármű megvásárlását
Ugyanezen időben a Magyar Nemzet pedig azt írta meg róla, hogy a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság lopásért pénzbüntetésre ítélte, amiért fiatalkorú társával együtt egy gyermelyi vendéglátóhelyen kávéfőzőt, fémtermoszt, s egyebek mellett csokoládét lopott, majd kifosztotta a játékgépet és az üzlet kasszáját. De úgy látszik Mali úr igazolta azt a mondásnak a helyességét, amely szerint a rablóból lesz a legjobb pandúr. Hiszen ő volt az egyike azoknak akik „leleplezték” az SZDSZ elnökválasztás körüli botrányokat.
A felsorolt sztárpolgármesterek azonban mindeddig ügyeltek arra, hogy cselekedeteiket és nézeteiket a romákkal egyértelműen direkt módon ne hozzák összefüggésbe.
A helyzet azonban most már ebben is megváltozott.
Pátkán a nyáron Molotov-koktélokat dobtak romák lakóházára. A támadással polgárőröket gyanúsítanak, egyik állítólag be is ismerte a tettét. Füri Béla helyi polgármester viszont időközben „együttélési szabályzatot” fabrikált. A „helyi alkotmánynak” nevezett dokumentum olyasmiket ír elő, hogy az utcán köszönni illik mindenkinek, tilos szemetelni, magánportára csak a tulajdonos engedélyével szabad bemenni, be kell tartani a közlekedési szabályokat. Aki e normákat megsérti, Pátkán nemkívánatos személy. Az alig burkoltan a cigányoknak címzett helyi statútumban az viszont már nem szerepel, hogy más házát nem szabad felgyújtani sem Molotov-koktéllal, sem anélkül.
a Kiskulacházi polgármester a napokban viszont már nyíltan azt harsogta egy tüntetésen, hogy elég volt a roma erőszakból.
A ma reggeli TV2 mokkájában pedig a kamatos pénz egy újabb elszánt ellenfelét ismerhettük meg Taktaharkány polgármestere személyében. Aki az uzsora elleni küzdelemhez adott az ország vezetőinek újabb tippeket, miközben persze nem mulasztotta el reklámozni a kitűnő jégborukat is. De ő legalább nem cigányozott.
Friss kommentek