A Progresszív Intézet mérései szerint, ha most vasárnap lennének a választások, hárompárti parlament alakulna. A teljes lakosság körében a Fidesz 41, míg az MSZP
A közölt adatokban a két nagy párt közötti különbség jelentős csökkenése szembeszökő.
A vizsgálat metódusáról annyit tudhatunk, hogy azt 2009. október 16. és 17. között a Publicus Intézet készítette, 500 fő telefonos megkérdezésével. A nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetétel állítólag hűen reprezentálta a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét.
Eme adatokkal kétségtelenül egybevág a Political Capital azon elemzése is, amely szerint „az őszi politikai szezon első heteiben készült közvélemény-kutatások eredményei azt jelzik, hogy az MSZP a teljes népesség körében kis mértékben, míg a biztos szavazó pártválasztók között jelentősebben tudott erősödni. A Fidesz támogatottságára ezzel ellentétes folyamatok jellemzőek”.
Akad, aki elhiszi, hogy az MSZP ennyire megerősödött, míg a Fidesz népszerűsége ennyivel csökkent?
Avagy némelyek csak a vágyaikat vetítik ki a valóságra?
Érdemes áttanulmányozni ebből a szempontból a Progresszív Intézet azon felmérését is, amely szerint legtöbben Andor Lászlót, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank igazgatóját, az MSZP holdudvarának balszárnyához tartozó közgazdászt látnák legszívesebben Magyarország EU biztosi pozíciójában. Rá a megkérdezettek 28 százaléka szavazott (Vagyis 140 ember!). Második helyen 25 százalékos támogatással (125-en) Kovács Lászlót, jelenlegi adóügyi biztost jelölték meg. Veres János, volt pénzügyminiszter csak harmadikként következett (13 százalék), őt követték Herczog Edit EP képviselő, és Vadai Ágnes, honvédelmi államtitkár, 6-6 százalékkal. A bizonytalanok aránya 22 % volt.
Hát elég viccesnek tartom ezt az egészet! Ötszáz telefonálás alapján a politológus szakemberek máris úgy látták, hogy jelentősen csökkent a két nagy párt közötti különbség, és Andor Lászlót ítélték a legjobb jelöltnek, ugyancsak ötszáz hívásra alapozva.
Ötszáz bizony dalolva ment.
Jó lenne tudni, miként reprezentálhatja Magyarország közvéleményét ez a mindössze 500 telefonáló, akiknek ráadásul huszonkét százaléka - vagyis mintegy 110 fő - bizonytalan, választani egyáltalán nem tudó személy volt. Ki hiszi el továbbá, hogy az ország lakosságát állítólag reprezentáló 500 megkérdezett közül, a hezitáló huszonkét százalék kivételével, a maradék hetvennyolc százalék mindenképpen szoci EU biztost szeretne, s mondjuk nem egy jobboldali szakembert?
Bármibe lefogadom, hogy az ország lakosságát állítólag reprezentáló 500 kiválasztottnak legalább a fele nem szereti a szocialistákat, s jó része azt sem tudja, ki a fene is lenne az az Andor László. Nem kizárt, hogy sokan úgy vélték, valami piréz törzsfőnök.
Szóval egy nagy vicc ez az egész, úgy ahogy van.
Eme ötszáz fős közvélemény-kutatás sajátos eredményének értékeléséhez tudnunk kell egyébként azt is, hogy az ez ügyben minden lehetséges médiacsatornán rettenetesen nyomuló Veres János már jó néhány fórumon jelentette ki igen magabiztosan, hogy természetesen őt fogják jelölni az EU biztosi posztra, mint arra legalkalmasabbat. És tudni kell persze azt is, hogy Bajnai viszont Andort szeretné látni e pozícióban.
Egyébként már akkor gyanakodtam a hazai közvélemény-kutatások eredményeire, amikor azt olvastam, hogy a többség (a megkérdezettek hatvanegy százaléka) az idegenek esetében mérlegelné a menedék nyújtásának, illetve megtagadásának kérdését, és ezeknek a mérlegelőknek a hatvannyolc százaléka nem látná szívesen a pirézeket hazánkban. Kételkedem ugyanis abban, hogy ennyire ostobák és műveletlenek lennénk, miszerint több milliónyian azt sem tudnánk, hogy pirézek egyáltalán nem is léteznek.
Mint ahogy lassan már a szocialisták sem.
Friss kommentek