Tetszik, nem tetszik, a választási kampányunk elengedhetetlen része, szükségszerű velejárója lett a kölcsönös vádaskodás, egymás mószerolása. Vagyis az úgynevezett negatív kampány.
Ilyenkor mintha az egész ország egy nagy Kék fény bűnügyi műsorrá válna.
Ha a negatív kampánynak a lényegét tömören kéne megfogalmazni, akkor azt mondhatnánk, negatív kampány az, amit mindig a másik párt csinál a mi lejáratásunkra.
A Fideszesek például már jó ideje folyamatosan amiatt sírnak, hogy a szocialisták jobboldali fasizmussal, Orbán diktatúrával riogatják az embereket, miközben ugyanezek a Fideszesek a népbe folyamatosan azt sulykolják, hogy mindegyik szoci kivétel nélkül köztörvényes bűnöző, sőt komcsi maffiózó. Az átlag magyar jobboldali szavazópolgár a szocialista politikusokat máris úgy képzeli el, mint akik az állami cég kapuján éjjel-nappal pénzzel teli talicskákat tologatnak kifelé.
Miközben ezek a talicskás úriemberek meg folyton-folyvást döngetik a mellüket, hogy csak mi vagyunk demokraták, senki más. S közben azt harsogják, aki nem ránk szavaz, az nem a demokráciára szavaz. Eközben meghökkentő nagyvonalúsággal feledkeznek meg olyan pártokról is, mint az MDF, LMP, vagy akár a Civil Mozgalom. Természetesen az ő érvrendszerük szerint a Jobbik is a Fidesznek köszönheti létét. Török Zsolt például az ATV-.ben úgy két hete egyenesen azt jelentette ki, hogy csak színjáték a Fidesz és a Jobbik ellentéte.
Ebben a nagy nemzeti sárdobálásban kicsit azért meglepő, hogy a Jobbik meglepődött azon, hogy azok a politikai erők, amelyeket a saját médiumaiban ő is folyamatosan és egyre durvábban támadott, vádolt, komcsizott, hazaárulózott le, ellentámadásba mentek át, s kezdték napvilágra hozni a Jobbik prominenseit lejárató híreket. És úgy tűnik, volt is miket.
Egy Jobbikos potentát seggrészegen műpéniszt szorongatott, egy másik homokos-felvonuláson tündökölt. Egyikük az MSZMP aktív tagja volt, a másikukról, aki úton-útfélen családszerető mivoltát hangsúlyozta, kiderült, a saját apját, anyját akarta gondnokság alá helyeztetni abban a perben, amit a szülei indítottak ellene, állítólagos sokmilliós megkárosításuk miatt.
A sokmillióról jut eszembe, hogy Vona Gábor gyakran mond olyasmit, hogy a multinacionális tőke Magyarországot tönkretette. „A gonosz bankok háborút viselnek a magyarok ellen.”
Amikor a szélsőjobb párt miniszterelnök-jelöltje ezeket a kijelentéseket tette, alighanem teljesen komolyan is gondolta. Így aztán nem csodálkozhatunk rajta, hogy némely magyarok a vezér eme szavain fellelkesülve, maguk is arra az elhatározásra jutottak, hogy személyesen is háborút kell, viseljenek a gonosz bankok ellen.
Legalább is valami ilyesmire lehet következtetni abból a hírből, hogy egy úr bankrablásokra vetemedett, majd pedig a bankrablások útján szerzett pénzzel, jó tizenötmillióval – saját állítása szerint – a Jobbikot támogatta.
Na persze Von Gáborék bőszen tagadták, hogy bármi közük lenne az említett bűnözőhöz, és az ő millióihoz, de tulajdonképpen akár védekezhettek volna azzal is, hogy mi egy tolvajkulcs egy részvényhez képest, mi egy bankrablás egy bankalapításhoz képest?
Ámbár kötve hiszem, hogy ezek a gondolatok beilleszthetőek lennének a Jobbik kultúrájába. Az idézett bölcsességek megalkotója, Brecht úr ugyanis, fiatalabb Jobbikosok kedvéért elárulom, nem valami szélsőjobbos szimpatizáns, hanem egy német író, aki Hitler hatalomra jutása után Németországból kényszerűen külföldre emigrált.
Friss kommentek