Kétségtelenül a médiában a nap legfontosabb híre az EP hazánkat érintő döntése.
Az elfogadott állásfoglalás szerint az EP „súlyos aggodalmának ad hangot a demokrácia, a jogállamiság, az emberi és szociális jogok, a fékek és ellensúlyok rendszere, az egyenlőség és a megkülönböztetés tilalma terén fennálló magyarországi helyzet miatt".
Az index „Az EP megfeddte a magyar kormányt” címmel számol be erről az elítélő határozatról, vagyis egyértelműen fogalmaz: nem Magyarország, hanem a magyar kormány az elmarasztalás címzettje.
Azt gondolom, a közeli napok kommunikációs csatájának ez lesz az egyik sarkpontja, a kormányt feddték-e meg, állították pellengérre, vagy az egész országot en bloc.
A jobboldal folyamatosan azt fogja sulykolni, hogy a szégyenpadra ültetés egész Magyarországot érinti, míg a baloldal azt harsogja majd, hogy „csupán” Orbán Viktor akarnok politikáját ítélték el.
Ám dolog valójában ennél sokkal kacifántosabb.
Mert mit is tartalmaz ez a bizonyos elítélő határozat?
Az indexben leközölt állásfoglalásra vonatkozó terjedelmes indítvány, amit most az EP egyszerű szótöbbséggel elfogadott, a 2. pontjában az alábbiakat tartalmazza: „…a magyar állampolgárok és az Európai Unió közös érdekében felhívja a magyar kormányt, hogy tegyen eleget az Európai Bizottság, az Európa Tanács és a Velencei Bizottság fent említett kérdésekkel kapcsolatos ajánlásainak, bírálatainak és kéréseinek, és az Európai Unió alapvető értékeinek és normáinak tiszteletben tartása mellett módosítsa ennek megfelelően az érintett jogszabályokat;”
Vagyis arra hívják fel a magyar kormányt ( a mi érdekünkben is!), hogy módosítsa az érintett jogszabályokat, vagyis többek között, és elsősorban az alaptörvényünket is!
Hogy is van ez?
Szeretném én azt látni kedves Neelie Kroes, hogy a holland alkotmányt a holland kormány csak úgy ukmukfukk módosítja! Nem tudom, ezek az EP-ben szavazgató szoci, liberális, zöld, komcsi hölgyek és urak tisztában vannak-e azzal, hogy egy kormány egyetlen jogállamban sem jogosult az alaptörvények módosítására. Legfeljebb javasolhatja azt.
Bizony, még az egykori kommunista diktatúrák is adtak a formára, s a törvényeket nem a miniszterelnök, vagy minisztertanács, hanem az országgyűlés hozta.
Vagyis a korrekt, a demokratikus alapelveket tisztelő felhívásnak vagy azt kellett volna tartalmaznia, hogy a magyar kormányt arra hívja fel, miszerint kezdeményezze a parlamentnél a kérdéses jogszabályok módosítását, vagy pedig a felhívását eleve a magyar parlamentnek kellett volna címeznie.
Csakhogy ez igen pikáns helyzetet teremtett volna. Egy ország független parlamentjét lehet-e utasítani bárki által, bármire is?
Friss kommentek