2014 januárjában írtam arról, hogy a Pangea - The neverending world című trailer normál 3D-s verzióját több mint három millióan tekintették meg a YouTube-on.
Akkori beszámolóm szerint normál 3D-s változatát 4.603.000-en, míg az Anaglyph-3D (piros/zöld szemüveges) verziót pedig több mint 6.100.000-en látták. Nem említetve azt a több mint másfél millió látogatót, akik ugyanezt az alkotást a Greenzero filmjét jogosulatlanul letöltő és újra feltöltő CorDare7MovieChannel-en nézték meg.
Vagyis a rövidfilm nézettsége tavaly ilyenkor mindösszesen már a 15 millió fölött volt.
Összehasonlításként megemlítettem, hogy ez messze meghaladja a YouTube-ra feltöltött legismertebb hazai animációk nézettségét.
Példákat is felsoroltam és megemlítettem, hogy még a messze legnépszerűbb Bogyó és Babóca legnézettebb epizódja, a maga monitor elé ültetett 5 millió csecsemőjével is igencsak le volt maradva…
Azóta a helyzet mindössze annyiban lett más, hogy pl. a Lúdas Matyira 285.338-an, Jankovics Marcell Ember tragédiájának trailerére pedig 68.583-an voltak kíváncsiak, a Rexy nevű kétbalkezes, fészkétől elkóborolt kis dínóról szóló történetecske nézettsége viszont mára már meghaladta a húsz milliót, sőt immáron 21 millió körül van. Különösen a film normál változatánál volt feltűnő a növekedés, az eltelt egy évben a nézők száma közel a duplájára, 8. 520.000-re emelkedett, és ez mostanában is napi 10-15 ezerrel növekszik. A világnak nincs is oly szeglete, ahol erre az animációra tömegesen ne kattintottak volna rá.
https://www.youtube.com/watch?v=zBkjFGYKMhA
(A 21 millióban egyébként nincsenek benne a kínaiak, akiknél Rexy története szintén felkerült az ottani YouTube- nak megfelelő youku-ra és már ott is milliós nézettsége van.)
Mindezzel persze továbbra sem azt állítom, hogy mindeme adatok valamiféle esztétikai, gazdaságossági mérceként szolgálhatnának. Ám amikor egy tízmilliós országban huszonegymilliós rekord nézettségű animációs filmalkotásról beszélünk, ez azért mégis elgondolkodtató. Illetve az kéne, hogy legyen.
Mindezek ellenére azonban a hazai filmes, animációs mainstream és a produceri establishment a Rexy egerszalóki alkotóiról továbbra sem igen vesznek tudomást. Az animációs szakma különféle eseményeire, fesztiváljaira, ünnepeire, nem hívták, nem hívják őket, sőt annak idején még azt a jogot is megkísérelték tőlük elvitatni, hogy az Egon és Dönci c. filmalkotással ők készítették el a világ több mint hetven országába eladott első magyar 3D animációs filmet, megelőzve ezzel a Kis Vuk2-t. (Amelyik egyébként az IMDb-n jelenleg is a világ legrosszabb 100 filmje között szerepel, A Fox’s Tale címmel.)
Az Egon és Dönci alkotóinak évek óta kész a forgatókönyvük a Rexy sztoriról, de teljesen kész, és megfilmesítésre várna a Draqula ( Draqula q-val!) c. filmforgatókönyv is, amelyik a klasszikus Drakula történetet teljesen új megvilágításba helyezi.
Az utóbbi időkben, mindezek a mellőzések és oda nem figyelések ellenére, az alkotók a GreenZero Kft. Egerszalóki stúdiójukban megint nagy dobásra készülnek. Legújabb animációs filmjükben is forradalmian új 3D képalkotó módszerekkel kísérleteznek. A magyar történelmi témájú, látványos animációs alkotásuknak a bemutatójára, amelynek narrátora Széles Tamás színművész-szinkronszínész, idén tavasszal kerül sor.
Friss kommentek