Harrach Péter szerint nem a KNDP-é, hanem a magyar embereké a siker, amiért elfogadta a kormány a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényt. Gulyás Gergely Fideszes politikus pedig sietve kijelentette, hogy nincs szükség népszavazásra, ez a kérdés nem annyira érdekli az embereket, ezért nem hinné, hogy a részvétel elérné az érvényességhez szükséges ötven százalékot.
De bizonyos körök a másik oldalon is megpróbáltak kabarét csinálni ebből az egészből, átütő politikai előnyök reményében.
A Facebookon már 2014. december 16-án létrehozták a „Népszavazás a vasárnapi boltbezárásról” oldalt azzal, hogy „Ez mindenki ügye. A DK és a VOSZ javasolt népszavazást, de mindenki álljon mellénk! Ebbe Orbán belebukhat...,”,
Ám mégis Szepessy Zsolt az Összefogás párt elnöke kapcsolt elsőként, 2014. december 18-án személyesen benyújtva az NVI-hez ostobábbnál ostobább, egymásnak is ellentmondó kérdéseit, amelyeket a Nemzeti Választási Iroda elnöke 2014. december 23-án formai okból elutasított.
Szepessy Zsolt ezután, gondosan kivárva a törvényileg engedélyezett határidő utolsó napját, 2015. január 7-én a kérdései felét ismételten beadta.
A Nemzeti Választási Bizottság az így hozzá eljutott aláírásgyűjtő ívek hitelesítését 2015. január 23-án megtagadta, arra hivatkozva, hogy a volt monoki polgármester első kérdésével – a teljes körű zárva tartással – kapcsolatos népszavazási döntés alapvető emberi jogi sérelmekkel járhatna. Az „Egyetért-e Ön azzal, hogy vasárnap minden üzlet zárva legyen?” és az „Egyetért-e Ön azzal, hogy vasárnap minden üzlet nyitva legyen?” kérdések pedig egyébként is azonos tárgyúnak tekinthetők, és ráadásul az Országgyűlésre egymást kizáró kötelezettséget rónának.
Szepessy Zsoltnak mindez cseppet sem szegte kedvét, és 2015. január 8-án újabb népszavazási kezdeményezéssel élt, azzal a – ha lehet mondani még a korábbiaknál is hülyébb – kérdéssel, miszerint „Egyetért-e Ön a Parlament által megszavazott „az üzletek nyitvatartásáról” szóló T/1914. törvényjavaslattal?” Holott tisztában kellett lennie azzal, hogy ez megszavazása folytán már nem javaslat, hanem törvény (2014. évi CII tv.), és december 30-án ki is lett hirdetve.
Dr. Pálffy Ilona NVI elnök Szepessynek ezt a beadványát is elutasította2015. január 13-án, ugyanis a népszavazásra vonatkozó törvény szerint nem nyújtható be azonos tárgyú kérdés a korábban benyújtott kérdés hitelesítését megtagadó döntés jogerőre emelkedéséig. Márpedig korábban éppen ő adott be azonos tárgyú kérdéseket.
Ekkortájt lépett a színre a DK is, feltehetően mostanra már nekik is leesett, hogy milyen jól jöhet, mennyi politikai haszonnal járhat, egy ilyen népszavazás élére állni. Talán még akár duplájára is fel tudnák tornászni a népszerűségüket és megelőzhetnék az LMP-t.
Dr. Pálffy Ilona NVI elnök azonban 2015. január 15-én az ő január 10-én beadott aláírásgyűjtő ívüket is elutasította, mert ez azonos tárgyú volt a Szepessy Zsolt által korábban már feltett kérdésekkel.
Mindezen előzmények azonban egy cseppet sem zavarták Gaskó Istvánt, Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája elnökét és Demján Sándort, a VOSZ ügyvezető elnökét sem abban, hogy 2015. január 20-án ők is színre lépjenek, és mindjárt három kérdést is elővezessenek.
Az NVI elnök ezúttal még gyorsabb döntést hozott, és ugyancsak Szepessy Zsolt korábban azonos tárgyban benyújtott, jogerősen el nem bírált kérdésére tekintettel 2015. január 23-án az ő kezdeményezésüket is kapásból elutasította.
Csakhogy a DK nem nyugodott ám bele, hogy Szepessy úr talán nem is akaratlanul elkövetett törvényszegései várakozásra kényszerítették. Így aztán most legújabban azt találták ki, hogy petíciót indítanak a vasárnapi zárva tartásról szóló törvény eltörléséért, és ezért az ország mind a 106 választókerületében, több száz helyszínen hétfőn aláírásgyűjtésbe kezdtek.
Molnár Csaba EP-képviselő szerint, bár sok más szervezethez hasonlóan, a DK is népszavazást akart kezdeményezni az ügyben, de „olyan bonyolulttá tették a jogszabályokat, hogy ha valamely ügyben a Fidesz nem akar népszavazást, akkor abban nem is lesz népszavazás.”
Szerintem viszont ez is hülye beszéd. A népszavazásról szóló 2013. évi CCXXXVIII. törvény egy cseppet sem komplikált. Legfeljebb annak, aki a pártfőiskolán is azt hitte, hogy Vlagyimir Iljics Lenin valójában VI. Lenin.
Vagyis nem a törvény a bonyolult (legfeljebb az érvényességi köszöb túl magas), hanem a DK volt roppant lusta, amikor hagyta, hogy Szepessy pártelnök úr a NVB-nél simán beelőzze. Ráadásul akarva-akaratlanul Gulyás Gergely szavait igazolják, és még a maradék kedvét is el kívánják venni a továbbra is népszavazást akaróknak.
Friss kommentek