2014. év elején írtam blogbejegyzést az egerszalóki filmstúdióról, azt állítva, hogy az itt tanyázó Greenzero Kft az utóbbi években az animációs szakma nemzetközi élvonalába került, jóllehet itthon erről nem nagyon vesznek tudomást.
Írtam a Kálomistáék cége által több mint hatvan országban eladott, ám az alkotóknak teljes anyagi csődöt hozó Egon és Dönci című első egészestés magyar 3D animációs filmről is, valamint a Rexy nevű kis kétbalkezes dinoszaurusz kalandjait megörökítő Pangea – The neverending world című filmtrailer elsöprő sikeréről is a YouTube-on, ahol annak különböző (normál 3D, anaglyph és yt3d) változatait több mint 15 millióan tekintették meg.
Azóta, az eltelt bő egy év alatt, a helyzet annyiban változott, hogy a kis Rexy nézettsége duplájára emelkedett, s (a kalózfeltöltésekkel együtt) elérte a 30 milliót. A kisfilmre kattintók száma mostanság is napi 30-40.000-el növekszik.
A filmecskét már Kínában is több millióan látták az ottani YouTube-nak megfelelő Youku-n.
Ja, de majd elfeledkeztem a legfontosabbról! A nagy dobásról!
A magyarság ezeréves történelmét bemutató animációs kisfilm készült Egerszalókon, a Greenzero Kft. műhelyében.
Magyar történelem, 15 percben!
A film 3D képi világa történelmünk meghatározó eseményeit mutatja be a honfoglalástól napjainkig, Árpád vezértől Nagy Imréig, Széles Tamás narrációjával.
A kisfilmben többek között megelevenedik István megkeresztelése, a tatárjárás, a nándorfehérvári diadal, Mátyás királlyá koronázása a Szent koronával, a reformkor, a múlt század eleji Budapest, de a két világháború is. A virtuális időutazás helyszínei között szerepel például a kora középkori Buda és Visegrád vára, a Székesfehérvári bazilika, Mátyás király könyvtára, a mohácsi csata, a szécsényi országgyűlés sátortábora, vagy az 56-os események Budapestje is. Az alkotók több olyan helyszínt is rekonstruáltak, amelyek a valóságban már nem is léteznek.
A filmet a 3Dpast.com Kft. megbízásából készítette el az alkotógárda.
Az érdeklődők a filmet hamarosan az ország több pontján is megtekinthetik, előzetese – rendkívül részletgazdag (4K) felbontásban – már most is elérhető:
Külön figyelmet érdemel a kisfilmben is elhangzó és a trailer zenei hátteréül szolgáló Szózat feldolgozás, mely az Ethnofil zenekar munkája.
Hivatalos sajtótájékoztatóra és sajtóvetítésre 2015. április közepén kerül sor.
A filmről és elkészítésének körülményeiről bővebb tájékoztatás kapható:
Friss kommentek