Többször előfordul, hogy országgyűlési képviselőink nem arra adják voksukat, amire szeretnék, s ezért nemegyszer utólag kell kényelmetlen magyarázkodásokba bocsátkozniuk.
Most legutóbb a T. Házban az is megtörtént, hogy az illető miniszter, merő tévedésből, a saját törvényjavaslatát szavazta le. Ráadásul a példája oly ragadós volt a környezetében, hogy két miniszter-kollégája is követte őt a nem megfelelő gomb megnyomásában. Ami tulajdonképpen persze nem is csoda e roppant felelősségteljes munkakörben.
Csak az nem hibázik, aki dolgozik.
Ám minekutána ez a gombnyomogatási tevékenység nem vitásan mégiscsak az igen megerőltető parlamenti munka csúcsa, mintegy kvintesszenciája, non plusz ultrája, abszolútuma, legbenső leglényege, ezért úgy gondolom, az ilyen malőrök elkerülése végett mindenképpen szükség lehet valamiféle parlamenti kisokosra, ami segít az ilyen tévedések elkerülésében.
Vagyis érdemes egy mindenki számára jól érthető kiskáté szerű brossurában összefoglalni mindazon alapvető ismereteket, amelyek a szavazási procedúrára vonatkoznak.
Először is jó tudni, hogy amennyiben egy törvényjavaslattal, egyéb megszavazandó kérdéssel egyetértünk, az „IGEN” feliratú gombot kell megnyomnunk. Ez vonatkozik egyébként arra az esetre is persze, ha cseppet sem értünk azzal egyet, ám a frakció „főnökség” ezt elvárja tőlünk.
A „NEM” szövegű gombot akkor kell megnyomnunk, amikor a megszavazandó kérdéssel nem értünk egyet. A feladatunk e vonatkozásban persze leegyszerűsíthető olyaténképpen, hogy a frakciónk, párttársaink bármely fölvetésére az „IGEN”, az ellenzék bármely fölvetésére pedig a „NEM” gomb megnyomása kötelező.
A „TARTÓZKODOM” gomb használata kormánypárti honatyaként nem javallt, erőtlenséget, határozatlanságot sugall.
Elismerem, a fentebb vázolt szavazási tevékenység még így is meglehetősen bonyolult, szellemileg kimerítő, ám ezt segíthetik az előkiabálók, akik minden fontosabb voksolás előtt fülünkbe ordítják, hogy melyik variációt válasszuk.
A megfelelő gombot a „kérem, most szavazzanak!”elnöki felszólításra kell megnyomni, más esetekben viszont hiába baszkuráljuk, nem fog működésbe lépni. Ha a felszólításról – valamely halaszthatatlan dolgunk miatt, pl. internetes pornó, szexrandi, fogadási oldalak elmélyült tanulmányozása, Fekete Özvegy pasziánsz játék űzése, netán szimpla elszunyókálás, stb. – lemaradunk, még hibánkat helyrehozhatjuk, s reklamálhatunk arra hivatkozással, hogy nem működik a szavazó berendezésünk.
Friss kommentek