Érdekes kérdést tett fel a Hírstart internetes portál az olvasóinak. Mi a véleménye arról, hogy Spiró György szerepelt a magyarérettségi tételei között?
A kérdésre eddig közel 12.000 szavazatot adtak le, akik közül 21,9 % látta úgy, hogy Spíró kiváló író, ellenben 44,7 % szavazott arra, hogy nincs helye a magyar irodalomban. Míg a maradék
Na most én ezt sokkal megdöbbentőbb hírnek tartom annál is, mint, hogy a Jobbik országos népszerűsége immáron tartósan öt százalék felett van, sőt valamelyik időközi választáson 20 % közeli eredménnyel kacérkodott.
Valójában ugyanis nem is az az egyharmad a riasztó, aki azt sem tudja ki ez a Spíró nevezetű ürge. Hiszen lehet, hogy ez az egyharmad ugyanígy nem ismeri mondjuk Petőfit, Aranyt, József Attilát, Radnótit sem. Vagy esetleg azt gondolja róluk, hogy valamelyik túlélőshow celebjei.
Ami számomra leginkább döbbenetes, az az, hogy a voksolóknak majdnem fele úgy ítélte meg, Spírónak egyáltalán nincs helye a magyar irodalomban.
Az persze a kérdésfeltevők provokatív ostobaságát is jelzi, hogy más alternatívát nem is hagytak. Ugyanis az egyáltalán nem korrekt, hogy a kiváló írói minősítést el nem fogadóknak csak az a válaszlehetőségük marad, hogy akkor kizárják őt a hazai irodalomból. Miért kéne nekem kizárnom csak azért valakit, mert nem az a véleményem róla, hogy kiváló?
A feltett kérdés egyébként sincs szinkronban a lehetséges válaszlehetőségekkel, ugyanis nem afelől tudakozódnak, hogy van-e helye a Parnasszuson, hanem, hogy arról mi a véleményünk, hogy szerepelt a magyarérettségi tételek között. Ez utóbbiról pedig akkor is lehet elutasító álláspontunk, ha Spírót jó, ne adj isten, kiváló írónak tartjuk. Például mert nem helyeseljük élő emberek szerepeltetését.
Kíváncsi lennék egyébként, hogy ha hasonló kontextusban azt a kérdést tették volna fel a Hírstart olvasóinak, hogy mi a véleményük Wass Albert íróról, milyen százalékos arányban válaszolták volna azt, hogy nincs helye a magyar irodalomban.
De hasonlóan jó kérdés lenne az is, hogy kiről nevezne el inkább Magyar Gárda zászlóaljat, Spiróról, vagy Wass Albertról?
Szerintem ennek az egész közvélemény-kutatásnak a kiagyalói jól tudták, hogy a felmérésük mögött bizonyos rejtett zsidózás is meghúzódik. A Spiróval kapcsolatos kérdés őszintébben akár úgy is elhangozhatott volna, mi a véleménye arról, hogy egy zsidó író szerepelt a magyarérettségi tételek között.
Egy zsidó. A magyar érettségi tételei között!
Valószínűleg akkor ez a 44 % az ötvenet is meghaladta volna.
Vagy mégsem?
Dum spiro, spero.
Friss kommentek