Az amerikai Kongresszus alsóháza, a Képviselőház kedden nem kötelező érvényű határozatban ítélte el a magyar Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) legutóbbi rádiós műsorszolgáltatási döntéseit, egyben a jogállamiság tiszteletben tartására ösztönözte Magyarországot.
Talán mifelénk sokan nem is tudják, milyen komoly hatalommal bíró szervezet is ez az úgynevezett Képviselőház az Egyesült Államokban, Például az amerikai alkotmány értelmében csak neki van joga az elnököt vád alá helyezni, és csak ez a szervezet ítélkezhet fölötte. Persze, hogy mit tesz az USA a saját elnökével, az az ő dolga, jelen esetben viszont picit másról van szó.
Nem vagyok diplomata, bevallom, ilyen irányú ismereteim is erősen hiányosak, de ennek ellenére úgy gondolom, ha egy országnak egy másik országban történtekkel valami baja van, akkor léteznek megfelelő diplomáciai eszközök arra, hogy ezt szóvá tegye. Ilyesmikre (is) találták ki a nagykövetségeket, konzulátusokat, külügyminisztériumokat, sőt ha kell, az országok hatalomgyakorlásának módját megítélő nemzetközi jogvédő szervezeteket, bíróságokat.
De olyanról még nem nagyon hallottam, hogy egy az államtól független szervezet döntését egy másik ország legfőbb államhatalmi szervezete támadta volna meg és próbálta volna hatalmi szóval eldönteni.
Egyébként is a hazai jog szerint ez a jogvita, amelyik a rádiófrekvenciákkal kapcsolatos pályázatok elbírálása körül bontakozott ki, a bíróságokra tartozik, a sérelmezett döntést kifogásoló amerikai tőkéscsoport oda is fordult állítólag, amely tény végképp megkérdőjelezi a kongresszusi határozati elmarasztalás jogosságát. Ez ugyanis egyértelmű nyomásgyakorlás a magyar bíróságokra.
Nem kerülte el a figyelmemet egyébként a hír azon megfogalmazása, miszerint az elítélés nem kötelező érvényű határozattal történt. Vagyis – úgy tűnik – az USA szervei egyelőre nem kívánnak kötelező erejű döntéseket hozni hazánk szervezeteire, bíróságaira és állampolgáraira. Ez feltétlenül jó hír.
És miután hangsúlyozottan nem kötelező érvényű a döntés, bízhatunk abban is, hogy akkor talán a Sláger Rádió megszűnése okán az amcsi tőkésekre nézve esetleg hátrányos bírósági ítéletet követően sem fognak bombázókkal demokratizálni bennünket.
Az idősebbek számára mindenesetre kicsit áthallásos ez az alsóházi döntés. A régi szép időket juttatja eszünkbe, amikor az SZKP KB hozott ilyesfajta elmarasztaló határozatokat az általa megszállt országok belső történéseire nézve.
Örülhetünk egyébként, hogy az USA legfőbb hatalmi szerve éppen egy ilyen fontos esemény kapcsán gondolta úgy, hogy ösztönözze hazánkat a jogállamiság tiszteletben tartására.
Ennél jóval jelentéktelenebb csip-csup ügyekben viszont nem történt ilyen elmarasztalás a részükről, például akkor, amikor majd másfél éven keresztül romákat lövöldöztek agyon a faluszéli cigánysorokon olyan köztudott szélsőjobbos gondolkodású egyének, akiket slendriánságból nem figyeltek meg az illetékes állami szervek. De elmaradt a hasonló – nem kötelező érvényű – tiltakozás akkor is, amikor néhány éve ámokfutó rendőrosztag ártatlan embereket tömegével szégyenített meg, rugdosott, bántalmazott, tett nyomorékká.
Azt már csak mellékesen teszem hozzá, hogy egy ilyen, a jogállamiságot nem kellően tisztelő kulturálatlan jogrendű országban, mint a mi hazánk, kellő áhítattal kell, hogy tekintsünk egy olyan világhatalomra, ahol például évente több száz embert végeznek ki – persze igen humánus módon méreg segítségével -, akik között tényleg csak néha-néha akad egy-két ártatlan, de hát istenem, ahol dolgoznak, ott hullik a forgács.
Azt gondolom egyébként, hogy a magyar országgyűlésnek stílszerűen ugyancsak határozatban kellene elutasítania ezt az amerikai alsóházi beavatkozást.
Természetesen egyelőre nem kötelező érvényű határozattal.
Ám tuti, hogy ilyen, sőt semmilyen határozat nem fog születni minálunk ez ügyben. Mert - ahogy az MDF elnöke mondaná - ahol mutyi van, ott mutyi van. Nálunk még a mutyizás vádjára is mutyizással reagálnak a legnagyobb pártok.
Friss kommentek