Szinte valamennyi médium kiemelten közölte a hírt, hogy a Fővárosi Főügyészség szóvivője tájékoztatása szerint Budapesti I. és XII. kerületi Ügyészség vádiratot nyújtott be Biszku Béla ellen a Budai Központi Kerületi Bíróságon
Na végre, megérhettük ezt is, a fülkeforradalom újabb jelentős mérföldkövét: vádat emeltek egy kommunista főbűnös ellen!
Mióta vártunk már erre a pillanatra!
Végre már valaki megbűnhődik amiatt, ami az ötvenhatos megtorlások során történt. A több száz ártatlanul kivégzettért, a több ezer börtönbe zártért, s több százezer hazáját elhagyó menekült miatt.
Aztán persze kezdeti örömmámorunkat lehűtötte az a szóvivői közlés, miszerint a kilencven éves Biszkut nem azért vádolják, hogy mit tett ötvenhatban, hanem a kommunista rendszer bűneinek tagadásáért állítják bíróság elé.
A szóvivő szerint a vádirat lényege az, hogy Biszku Béla egykori belügyminiszter egy 2010. augusztus 4-én közzétett televíziós műsorban nagy nyilvánosság előtt a kommunista rendszer bűneit jelentéktelen színben tüntette fel.
Ez a vád Biszku esetében körülbelül olyan – már elnézést a morbid hasonlatért –, mint ha a gyilkost nem az emberölésért, hanem azért vonnák felelősségre, mert az általa megölt embert utóbb becsmérlő szavakkal illette.
A büntető törvénykönyvben, a köznyugalmat sértő bűncselekmények körében található meg egyébként az a tényállás, amely szerint aki nagy nyilvánosság előtt a nemzeti szocialista vagy kommunista rendszerek által elkövetett népirtás és más emberiség elleni cselekmények tényét tagadja, kétségbe vonja vagy jelentéktelen színben tünteti fel, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A Duna Tv – Közbeszéd című műsorának inkriminált adását megtekintve megállapítható, hogy ennél hülyébb váddal ritkán illettek valakit hazánkban. Ami azért nagy szó a honi igazságszolgáltatás közismert színvonalának ismeretében.
Mert miket is mondott Biszku ebben az interjúban?
Lényegében nem tett mást, mint próbálta magát mentegetni, szerepét kisebbíteni. Tagadta, hogy ő bármilyen rosszat is cselekedett volna akkor. Kijelentette ugyan, hogy az akkori eseményeket ellenforradalomnak tartotta és tartja, de hozzátette azt is, hogy ami akkor történt, az nemzeti tragédia. „Rettenetesen sajnálok minden embert, akinek az életét elvették. De ennek voltak nemzetközi összefüggései is.” Ötvenhat után egy konszolidációs időszak következett az emberek szerint is. Kéne egy bizottság, hogy a tények alapján elemezze ötvenhat előzményeit, következményeit.
Elmondta azt is, hogy a forradalom után indult eljárásokat nem tekinti koncepciós pereknek, mert azok szerinte elkövetett cselekmények miatt indultak. Az ítéleteket nem tudja minősíteni.
A lényege az egész interjúszövegnek, hogy egy a saját akkori magatartását utólag is helyesnek látó vénember kissé szánalmas magyarázkodásának lehettünk tanúi. Ennek a lényege, hogy ő kilencven éves fejjel továbbra is ellenforradalomnak tartja az 1956-os forradalmat, amely egyébként szerinte is a nemzet tragédiája volt, valamint igazságosnak és jogszerűnek tartja a megtorlások idején lefolytatott büntetőeljárásokat, a meghozott halálos ítéleteket.
Vagyis mindebből egyértelmű, hogy Biszku nem úgy általában a kommunizmus bűneit tüntette fel jelentéktelen színben (sőt ugyanebben az interjúban panaszkodott, hogy őt is meghurcolták, megalázták az ötvenes években!), hanem a saját bűneit próbálta negligálni. Egyébként pedig hogyan lehet a nemzeti tragédia kijelentést „jelentéktelen színben feltüntetésnek” tekinteni?
Az utolsó 100 komment: