Először is, a félreértések elkerülése végett a Népszabadság számomra is a legelfogadhatóbb napilap. De lassan már ezzel az újsággal is úgy járok, mint a hazai politikai elittel. Vagyis, hogy nem az a kérdés, hogy kit kedvelek jobban közülük, hanem, hogy kit utálok kevésbé. Sajnos a Népszabi is züllik folyamatosan, bár még mindig fényévnyire van a Magyar Nemzet vicsorgó gyűlölködésétől, vagy olyan sajtótermékektől, mint a Magyar Hírlap, vagy a Magyar Fórum. De ettől még a tény az tény, „a legkedveltebb” is egyre kevésbé kedvelt.
Volt egy szakállas vicc, már nem emlékszem rá, csak a poénjára. Ketten indulnak egy versenyen és a vesztes úgy kommunikálja a végeredményt, hogy én szereztem meg a második helyezést, míg az ellenfelem csak utolsó előtti lett.
Ez a vicc jutott eszembe, amikor a Népszabadság címlapján szereplő „Fodor szakértői kormányt kíván” című írást elolvastam. De eszembe juthatott volna a jereváni rádió tudósítása is arról, hogy a hír igaz, csakhogy…
A napilap a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásának eredményét ismerteti, s bizony matematikai zseni legyen a talpán, aki képes eligazodni benne. Na persze a magyar homo politicus már fel van vértezve a kommunikációs trükkök ellen. Mennyi? Harminc. Mi harminc? Mi mennyi?
Aki emlékszik még erre a Hofi szövegre, azt már nem érheti komolyabb meglepetés.
De kezdjük az elején. A Szonda Ipsos közvélemény kutatási megállapításait ezer fő megkérdezésével végzett országos telefonos reprezentatív felmérésre alapozta. Ezer fő! Ez már egy válogatott focimeccsen is jelentős szám.
Az újság szerint a Gyurcsány programról a megkérdezettek 66 %-a hallott, vagyis mintegy 660 honfitársunk - , s 40 %, vagyis 400 ember, aki (legalább részben!) ismeri is a tartalmát.
Ennek ellenére, ha hinnénk a Népszabinak, „az ország lakóinak nyolcvan százaléka úgy tartaná jónak, ha az SZDSZ megszavazná a miniszterelnök új programját. Vagyis, bár a hazai populáció közül a felmérés szerint mintegy hatszáznak halvány fingja sincs a programról, s csupán négyszázan hallottak valamit harangozni felőle, mégis a programot kicsit is ismerők mésfélszerese fogalmazott meg erről határozott véleményt.
De tényleg állíthatjuk, hogy a megkérdezettek 80 %-a?n Hiszen az újság a következő mondatában már azt is állítja, hogy az érdemben válaszolók csaknem háromnegyede szerint az ország érdeke az, ha a Gyurcsány programot megszavazza az SZDSZ. Az általános iskola kisegítő tagozatán matematikából buktatási feladat, hogy mennyi – hány százaléknyi – a „csaknem háromnegyed”. Szerintem a csaknem háromnegyed, az kevesebb, mint 75 %. Számításaim helyességét támasztja alá a napilap 2. oldalán közölt grafika is, amely szerint az érdemi válaszolók 72 %-a szerint lenne jobb az ország számára, ha az SZDSZ megszavazná a Gyurcsány javasolta költségvetést és az adótörvényeket.
Egyébként persze van még egy kérdés e megállapításokkal kapcsolatban. Mennyi az érdemben válaszoló a megkérdezett 1.000 főből?
A legkedveltebb napilap igen nagy határozottsággal rögzíti azt is, hogy „az SZDSZ szavazók között e kérdésben lényegében teljes egyetértés van.”
Erre a megállapításra már nem is eléggé plasztikus az a kifejezés, hogy hab a tortán. Ez már inkább a tortán lévő habon található nagy adag légyszar. A megkérdezett ezer főből hányan is leletnek SZDSZ szavazók? Kis jóindulattal a számukat 2 %-ra, vagyis húsz emberre becsülhetjük. Ez a húsz ember van teljes egyetértésben? Vigyázz Fodor! Magadra maradsz, s akkor megnézheted magad! Az SZDSZ-.ben közel húszan teljes egyetértésben Gyurcsány mögött sorakoztak föl! Igaz, hogy csak egy részük ismeri a miniszterelnök programját, de ők akkor is mellette állnak teljes mellszélességgel! Szóval Fodor, így próbáld meg Gyurcsányt leváltatni!
Friss kommentek