A szigetvári bíróság, ha ezúttal, talán nem is volt ennek tudatában, de mégis történelmi jelentőségű döntést hozott, amikor kimondta, hogy egy bizonyos pécsi politikus cselekvőképtelen, mert az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége tartósan és teljes mértékben elvesztette, s ezért őt cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezte.
Ugyanis ilyen alapon igen sok képviselőt lehetne törvényesen kizárni a parlamenti munkából. Némelyikre csak rá kell nézni, meg kell hallgatni egy-két felszólalását, és azonnal látszik, hogy cselekvőképtelen, vagyis az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége tartósan és teljes mértékben elvesztette. Vagy soha nem is volt neki.
.Az indexnek a pécsi képviselőt érintő bírói döntésről szóló beszámolója tragikomikus, mondhatni, tragikusan vicces fordulattal folytatódik. Toller. László. „Parlamenti képviselői jogait 2008. februárja óta nem gyakorolhatja, mivel nem tudott vagyonbevallást adni. Az MSZP ennek ellenére nem hívta vissza, mivel Toller egyéni körzetben nyert, az időközi választásokon pedig jó eséllyel a Fidesz nyerne.”
Vagyis – és ehhez még a sorok között sem kell tudni olvasni – a szerencsétlenül járt képviselő esetében a szociknak nem az volt a fő problémájuk, hogy kómában fekszik, ez a képviselők esetében ezek szerint megszokott, elfogadott állapot, hanem az a szimpla tény, hogy az illető nem képes vagyonbevallást adni..
De a másik, még ennél is komolyabb probléma az MSZP számára az index cikke szerint az volt, hogy a képviselő egyéni körzetben nyert. Ha ugyanis a bíróság jogerősen is kimondaná Toller cselekvőképtelenségét, négy hónapon belül időközi választásokat kellene kiírni. A választási eljárási törvény szerint azonban az általános választások évében - 2010-ben - január 1. és augusztus 31. között időközi választásokra nem kerülhet sor. Ezért mindenképpen az volt a szocialistákhoz méltó, törvényes megoldás, hogy meg kell próbálni kihűzni az időt a választások évéig.
Ezek szerint, ha Toller listán került volna be a parlamentbe, akkor a szocik is már régen elismerték volna, hogy nem alkalmas a képviselői feladata ellátására, s már régen odaadták volna a parlamenti stallumot egy újabb sorára váró csókos haverjuknak. De miután T. László úr egyéni körzetben jutott mandátumhoz, s ott most jó eséllyel a Fidesz nyerne, ezért az MSZP jogértelmezése szerit ilyenkor az az eljárási törvénnyel kompakt tisztességes metódus, hogy egy képviselőt akkor sem hívjunk vissza, ha kómában fekszik.
Ám a probléma megoldását most már mégsem lehetett tovább húzni. Már az is visszatetsző volt, amikor kiderült, hogy a magatehetlen képviselő javadalmazásait a hozzátartozói - mint ha mi sem történt volna – továbbra is szépen fölvették.
Ezért most már dönteni kellett.
Igaz, egyelőre még nem jogerősen, vagyis csak első fokon született meg ez a verdikt. Vagyis elképzelhető, hogy az ítélet elleni fellebbezésében az MSZP majd úgy ítéli meg, hogy valójában az első fokon ítélkező bíróság politikai nyomásra döntött. Nem kizárt, hogy Verók polgármester úr valamelyik cimborája ez ügyben is hamarosan úgy nyilatkozik majd, hogy a Fidesz-KDNP pártérdekből Toller képvielő ürügyén is példa nélküli orvtámadást intézett a képviseleti demokráciák legalapvetőbb intézménye ellen, feltehetően erős politikai nyomásra, az ügyészség utasítására, amelyet gondnokság alá helyezési eljárásnak álcáztak, de valójában gátlástalan és nagyon veszélyes precedenst teremtő politikai bosszú volt.
Friss kommentek