Az MSZP elnöke – és egyelőre még Magyarország miniszterelnöke - szerint az állam egyes intézményei, különösen a bíróságok és az ügyészségek bizonyos döntései azt az érzést keltik, hogy a döntéshozók egy része a Fidesz érdekei, kimondott vagy sugallt elvárásai szerint jár el.
Mindezt a pártjának azon a kongresszusán fogalmazta meg, ahol a tőle már megszokott meglehetősen dodonai módon a miniszterelnöki tisztségtől való visszalépését is - vastapssal kísérve! - bejelentette. Ez a bíróságokat, ügyészségeket, „egyes intézményeket”érintő pártelnöki kritika sem tekinthető kevésbé talányosnak. Hiszen az olyan kifejezések, mint „bizonyos döntései”, „azt az érzést keltik”, „döntéshozók egy része”, nyilvánvalóan arra szolgáltak, hogy a túlzó általánosító képet árnyaltabbá tegyék, hogy a közmondásos fehérneműt tényleg csak annak tényleges tulajdonosa, vagyis akit illet, az öltse magára. (Az exlex-miniszterelnök úr mindenesetre megígérte, később konkrét példákkal is fog majd szolgálni.)
Érdekes, hogy valami oknál fogva ezt az inget mind az ügyészi, mind a bírósági vezetők mégis azonnal teljes egészében magukra vették.
A legfőbb ügyész nagy magabiztossággal sietett leszögezni, hogy az ügyészség minden ügyben politikai befolyástól mentesen jár el, és egész tevékenységével a jogállam, a Magyar Köztársaság demokratikus értékrendjének megerősítésére törekszik.
Az OIT pedig úgy reagált, hogy nem tudja értelmezni a „leköszönő miniszterelnök kijelentéseit”, és azokat visszautasítja, kommentálni nem kívánja.
Tavaly nyáron az m1 Este című műsorában Draskovics Tibor igazságügyi miniszter fogalmazott úgy, miszerint elfogadhatatlan, hogy bárki "eljátssza velünk azt a komédiát, hogy ő úgy gondolta, másokat tojások százaival megdobálni elfogadható magatartás". Ezt senki komolyan nem gondolhatta. A tízmillió közül egy sincs, aki ezt komolyan gondolja. A jognak a tízmillió pártján kell lenni, és ott is fog állni.
A tojásdobálókkal kapcsolatban született ítéletet kommentálva kijelentette, „A jogászok túlnyomó többségével együtt nekem is ég az arcom, amikor azt hallom, hogy az emberek a bíróság szerint komolyan gondolhatták: a erőszakos, mások méltóságát sértő magatartás jogszerű és elfogadható.”
Ezek szerint ez az arcégési kórtünet-együttes igen elterjedett bizonyos jogászi körökben. Többnyire igazságügyi vagy leendő igazságügyi minisztereket támad meg. Ha jól emlékszem, annak idején, még 2001-ben éppen egyik sztárügyvédünk panaszkodta tele a médiát ilyesmivel, a Kaya Ibrahim, Josip Tot, Schlecht Csaba féle fiktív cégeladási esetek kapcsán, amikor is a Főügyészség a nyomozást megszüntette. Az ügyvéd úr akkor úgy nyilatkozott, hogy az egész szakma miatt ég az arca. "Úgy tűnik, hogy Magyarországon vannak olyanok, akik hivatalból ártatlanok. Ez ugyanis 2-8 évig terjedő büntetéssel terhelhető komoly bűncselekménynek számít."
Mit tesz isten, ezt követően hamarosan belőle is igazságügyi miniszter lett
Magyar Bálint SZDSZ-es politikus a Fővárosi Főügyészség határozatára durvábban reagált, neki nem csak az arca égett, amikor azt mondta, hogy az eljárás az igazságszolgáltatás szégyene, hiszen a Fidesz barátainak esetében a rendőrség és az ügyészség bűnüldözés helyett inkább bűnpártolással foglalkozik. Orbán Viktor barátai szennyesének tisztára mosása folyik. Ennek az eljárásnak az az üzenete, fűzte hozzá, hogy Magyarországon megszűnt a törvény előtti egyenlőség, és ha valaki a Fidesz barátai közé tartozik, akkor jelentős köztartozással rendelkező cégeit következmények nélkül fantomizálhatja. A Schlecht-ügyben Polt Pétertől lefelé az igazságszolgáltatás teljes gépezete hülyének tetteti magát. A rendőrség jelszavát, miszerint "szolgálunk és védünk", ennek az ügynek a fényében meg lehetne változtatni: "a Fidesz barátait szolgáljuk és védjük" - mondta.
Magyar Bálintból ezt követően szintén miniszter lett, csak nem igazságügyi miniszter, hanem oktatási…
Visszatérve az igazságszolgáltatás politikusi megítéléséhez, most legújabban tehát az MSZP nagy többséggel újjáválasztott elnöke látta úgy, hogy az ügyészség, biróság részrehajló, vagyis az állam egyes intézményei, különösen a bíróságok és az ügyészségek bizonyos döntései azt az érzést keltik, hogy a döntéshozók egy része a Fidesz érdekei, kimondott vagy sugallt elvárásai szerint jár el.
Egyelőre Gyurcsány olyasmit viszont nem állított, hogy ennek következtében neki is lángolna az arca, de iiyesféle vegetatív idegrendszeri tünetekkel más sem jelentkezett a miniszterelnöki felszólalás kapcsán.
Úgy látszik, most éppen senki sem akar igazságügyi miniszter lenni. Sőt még másmilyen sem.
Friss kommentek