Sajóbábony már korábban is a médiaérdeklődés középpontjába került. Az még csak hagyján, hogy egy gyilkosság kapcsán az akkori helyi MSZP-s polgármester 2008 januárjában a halálbüntetés visszaállításért folyamodott Szili Katalinhoz. Ami azonban ennél is érdekesebb volt, hogy az említett MSZP-s polgármester meg is jelölte, mely népcsoport miatt lenne szükség eme drasztikus büntetési nem alkalmazására, s általában a Btk. súlyosítására is. Ahogy az index tolmácsolásában akkoriban megfogalmazta: "A gyilkosság után azt várták az itteni emberek, hogy ez a réteg lapítani fog, de nem így lett.” A polgármester kifejtette azt is, hogy "A bejelentés egy bizonyos népréteghez kapcsolódik, de leírni, kimondani senki nem meri, hiszen aki ezt megteszi, megbélyegzik"
Hát igen, azt hiszem mindössze ennyi a különbség a baloldali és a jobboldali rasszizmus között. A baloldali, miután ugye „kimondani senki nem meri”, nehogy megbélyegezzék, hát sunyi módon körülírja ezt a „réteget”, a jobboldali viszont „bátran” nevén nevezi őket. (Lásd a szocialista Veresné és a Fideszes Molnár Oszkár példáját is).
Sajóbábony e hét végén ismét hallatott magáról. Az a bizonyos „népréteg” volt az egyik főszereplő, amelyik most sem lapított, hanem inkább fölháborodott azon, hogy a lakóhelyük közelében egyenruhás gárdisták grasszálnak.
S ebből a felháborodásból aztán, mint tudjuk, az lett ami lett, a tegnapi események lényege nagyjából közismert. Mindenki csak visszaütött.
Nem semmi szituáció lehetett egyébként, amikor a megyei rendőrfőnök - a cigányozó miskolci városi rendőrparancsnok felettese – a hasonszőrű cimborái által országos cigányvajdának megválasztott Kállai Csaba nevű úriemberrel,illetve az önmagát borsodi cigányvajdává kikiáltó Lakatos Attila nevű egyénnel Sajóbábony békéjéről tárgyalt.(Kállai haladt az élén a 2008 nyarán történt siófoki romafelvonulásnak, amelynek célja helyi vállalkozók szerint a parti sétány vendéglátósainak megfélemlítése volt).
A mi derék rendőrségünket úgy tűnik, hidegen hagyják az ilyesfajta anakronizmusok, mint ahogyan a hatályos törvények és bírói ítéletek léte is. Láthatóan egyre kevésbé tudnak mit kezdeni az ilyen helyzetekkel, s ahelyett, hogy az érvényes jogszabályok szerint járnának el, nem létező szervezetekkel és tisztségviselőkkel egyezkednek, bratyizgatnak,látszatcselekvésekbe menekülnek.
Fogadjunk, hogy engem viszont kapásból elzavartak volna, ha mondjuk panyókára vetett sújtásos mentében jelenek meg ott, és magamat Borsod-Abaúj-Zemplén megye főispánjának kiadva akartam volna intézkedni. Netán a Szent-koron tanra hivatkozva próbáltam volna igazságot tenni. (Ah, Hol vagy Magyarok tündöklő Tsillagja!)
Pedig ez sem kevésbé vicces, mint a cigánybűnözés ellen fellépő borsodi vajda szerepét eljátszani, és eközben olyan falrengető okosságokat mondani, miszerint ha a vajdaság rendszere Sajóbábonyban is úgy működne, mint sok más településen az országban, akkor nem történt volna meg ez az eset.
Úgy tűnik, bele kell nyugodnunk, hogy immáron minálunk a hatályos jogszabályokat is felülírva mindenféle vajdák és fantompárt-elnökök tárgyalgathatnak a hatalommal a cigányság nevében, a mások oldalon pedig náci-fizetőpincér keverék egyenruhás gárda-szakaszparancsnokok, „csendőrök” és operett Horthy-katonák járhatnak el a magyar „hazafiak” képviseletében és védelmében.
Egyébként, hogy Sajóbábonyban (is) honnan fúj a szél, és igazából kiknek érdeke a faji zavargások folyamatos kiélezése, abban megoszlanak a vélemények. Vannak, akik szerint a Jobbik szavazóbázisa növekszik ezzel. Ami alighanem igaz is.
Káli Sándor a miskolci szocialista polgármester gondterhelten, összeráncol homlokkal elejtett szavaiból viszont valami egészen másra is lehet következtetni. Szerinte a Parlamentnek és a politikusoknak most nem a választásra, hanem az ország békéjének megteremtésére kell koncentrálniuk.
Elhiszem Káli úr, hogy Ön most minden másra szívesebben koncentrálna, mint a választásokra.
Friss kommentek